2009. április 30., csütörtök

Termékek a magyar piacon 2.

A Xoçai X Power Kocka a „legegészségesebb” csokoládé hidegen sajtolt kakaóporból és açai bogyó ill. fekete áfonya hozzáadásával. Hideg préseléses eljárásának köszönhetően az epicatechinek és catechinek tartalma 8-szorosa a hagyományos eljárással készült csokoládéknak. Az X-Power kocka kiemelkedően magas antioxidánsokban, páratlanul magas 3582 ORAC értékkel / 6 g kocka (ORAC az antioxidánsok mértékegysége) Az X-Power Kocka nyers cukornád kristállyal természetesen édesített.
Összetevők: 3db kocka 18g
Kalória 98Kcal
Összes zsírtartalom 6g
Transz zsírsav 0g
Telített zsírsav 5g
Telítetlen zsírsav 1g
Koleszterin 0g
Sodium (Na)
0,01g
Szénhidrát 9g
Étkezési rostok 1g
Cukor (gyümölcscukor) 7g
Fehérje 2g

Termékek a magyar piacon

A Xoçai Nugát kivételesen magas kakaó tartalmú hidegen sajtolt csokoládé, keveredik benne az étcsokoládé az açai bogyó(Származási hely: Amazonas, Brazília) és a fekete áfonya egzotikus ízvilága. Egy 12 g-os Nugát antioxidáns tartalma 3120 ORAC. (ORAC az antioxidánsok mértékegysége). A napi minimum ajánlott antioxidáns bevitel az emberi szervezetbe: min. 3- 5000 ORAC. Vegetáriánusok és vegánok is fogyaszthatják.
Összetevők: 3db Nugát 36g
Kalória 206Kcal
Összes zsírtartalom 13,5g
Transz zsírsav 0g
Telített zsírsav 9g
Telítetlen zsírsav 4,5g
Koleszterin 0mg
Sodium (Na)
0,01g
Szénhidrát 18g
Étkezési rostok 4g
Cukor (gyümölcscukor) 9g
Fehérje 3g

2009. április 29., szerda

Amerikai Kardiológiai Társaság folyóirata szerint

A kakaó kedvező élettani hatásaiért a flavonoidok közé tartozó természetes növényi vegyületek, a flavanolok felelősek: a különféle flavonoidok a kakaó és a csokoládé mellett előfordulnak a teában, a vörösborban, valamint egyes gyümölcsökben és zöldségekben is. Ahogy arról az Amerikai Kardiológiai Társaság folyóiratának most megjelenő számában olvashatunk, a 2-es típusú (inzulinnal nem kezelhető) diabéteszben szenvedő páciensek érműködése a súlyosan rendellenesről a normálisra változott az egyhónapos kakaó-kúrát követően, melynek során a résztvevők különleges összetételű, flavanolokban gazdag kakaót fogyasztottak. A tapasztalt javulás nem maradt el attól, amit testgyakorlással vagy a cukorbetegek által közönségesen szedett gyógyszerekkel lehet elérni: eszerint akár élvezetesen is küzdhetnénk a legtöbb cukorbeteg halálát okozó szív- és érrendszeri megbetegedések ellen.

Csisztu Zsuzsa

és belgyógyász (!) férje is a lelkes csapatunk tagja lett.
Ők is szeretik a csokit és az egészségüket!

2009. április 28., kedd

Tényleg méreg a finomított cukor?

Igen! Annak minden fajtája, a fehér, a barna, a "nyers", a melasz. Számos doktor egyenesen méregnek nevezi. Például dr. William C. Martin, aki szerint a finomított cukor méreg a szervezet számára, mert megfosztották az élet erejétõl, fehérjéitõl, enzimjeitõl, vitaminjaitól, ásványaitól ami eredetileg a cukornádban(a xocai csokit cukornád édesíti), vagy a cukorrépában volt. Ami megmaradt az "csupaszra finomított szénhidrát" azaz kalória. (Ezt ne keverjük össze a növényi szénhidráttal, ami nem finomított.) De még annál is rosszabb mert a testbe bekerülve elvonja a szervezetből a vitaminokat, ásványi anyagokat az emésztésére, detoxikálására és kiürítésére való törekvésében.A cukor az emésztés során erjesztő hatású, amikoris ecetsav, szénsav és alkohol keletkezik. Az ecetsav, de főleg az alkohol nagyon erős romboló hatású a bél membránjaira. Az alkohol még a vesét is roncsolja, kihatással van az idegrendszerre. A cukor-fogyasztás savasító hatást vált ki, ennek ellensúlyozására a testben már meglevõ ásványi anyagokat kell a szervezetnek előszednie hogy kiigazítsa a pH egyensúlyt. Például nátriumot, káliumot, magnéziumot, kalciumot. Rendszeres cukor-fogyasztásnál a test kénytelen például a hiányzó kalciumot már a saját csontjaiból is előszedni, ezzel csontritkulást okozva és súlyosbítva a fogszuvasodást, amit eredetileg a cukor erős savassága váltott ki.
Nem is folytatom, mert már ez is horror!
Marketing áldozatok vagyunk?

2009. április 27., hétfő

Élelmiszerek antioxidáns értéke

Megnevezés ORAC érték / 100 g
Xoçai X-power kocka 59.700
Feldolgozatlan kakaó 26.000
Açai bogyó 18.500
Étcsokoládé 13.000
Aszalt szilva 5.770
Gránátalma 3.307
Mazsola 2.830
Fekete áfonya 2.400
Földi szeder 2.036
Kelkáposzta 1.770
Tőzegáfonya 1.750
Fokhagyma 1.662
Méz 1.640
Eper 1.540
Spenót 1.260
Málna 1.220
Tök 1.150
Kelbimbó 980
Szilva 949
Párolt spenót 909
Brokkoli 890
Cékla 840
Avokadó 782
Narancs 750
Szőlő, piros 739
Paprika, étkezési 710
Cseresznye 670
Kiwi 610
Szárazbab 503
Grapefruit 495
Szőlő, fehér 460
Veteménybab 460
Hagyma 450
Kukorica 400
Karfiol 385
Borsó, fagyasztott 375
Burgonya 300
Káposzta 295
Sárgadinnye 250
Banán 210
Alma 207
Répa 200
Paradicsom 195
Sárgabarack 175
Őszibarack 170

ORAC, az meg mi?

Az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer az élelmiszerek és táplálék-kiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére.

Több száz különböző antioxidáns létezik, melyek magukban foglalják a vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, enzimeket és a növényi antioxidánsokat. Mivel a tudósok sem ismerik minden növény antioxidáns összetevőjét, kifejlesztettek egy tesztet, amely kimutatja egy anyag teljes antioxidáns kapacitását. Ez az ORAC teszt.

Az ORAC érték pontosan megmutatja egy bizonyos élelmiszer, kiegészítő vagy összetevő szabadgyök pusztító és semlegesítő képességét.

Minél magasabb az ORAC érték, annál jobb antioxidánsról beszélünk. Vagyis, minél magasabb az ORAC érték, a szóban forgó élelmiszer, ital, gyümölcs, táplálék-kiegészítő, vitamin vagy kémiai anyag annál hatékonyabban képes lassítani az öregedési folyamatot, valamint gátolni a betegségek kialakulását.

A táplálkozástudósok napi kb. 5.000 ORAC egységnyi élelmiszer fogyasztását javasolják. Mindazonáltal amikor valaki nagyobb mértékben van kitéve a szabadgyökök károsító hatásának (sportol, dohányzik, egészségtelenül táplálkozik stb.), a javasolt ORAC egység a dupláját is elérheti!

Az élelmiszerek antioxidáns tulajdonságának (ORAC érték) bevizsgálásáért a Brunswick intézet - egy világviszonylatban elismert, független amerikai laboratórium - felelős, amely az antioxidánsok elemzésére specializálódott.

Mi a lényeg!

Az alábbi idézeteket a milka csoki gyártási folyamatának leírásából másoltam ki


"Kakaóvajból, kakaómasszából, tejből és cukorból az elektromos vezérlésű adagoló berendezés jól átgyúrt csokoládémasszát kever, mely először egy hengeres aprító berendezésen megy át."

"Kristályosodás
A további feldolgozás előtt a csokoládét egymás után többször is melegítik, majd újból lehűtik. „Ezt azért tesszük, hogy bizonyos stabil kristályokat képezzünk"- magyarázza a szakember"

Az a lényeg, hogy a Xocai csokiban nincs tej és nincs cukor (finomított cukor korunk egyik legtöbb betegséget okozó élelmiszere) sem, valamint a Xocai csokit hidegen sajtolják.

Story Magazin cikke!

Zoltán Erika újszerű fogyókúrába kezdett. Az énekesnő szeretné a legjobb formáját hozni májusi koncertjére, ezért úgy döntött, megszabadul felesleges kilóitól.

Erika a StoryOnline-nak elmesélte, egy speciális csokoládéval fogyókúrázik, amelynek nagyon magas az antioxidáns tartalma, sok benne a vitamin és ráadásul, ha az ember néhány kockát elfogyaszt belőle, megszűnik az éhségérzete. Legalább is az énekesnő ezt tapasztalta. Három hete alkalmazza a speciális diétát és már is ledobott néhány kilót.

A speciális csokoládé íze leginkább az étcsokira emlékeztet - magyarázta Erika, aki férjén is szeretne ezzel a módszerrel segíteni. Robinak - felesége szerint - 10-15 kilót kellene leadnia. Ráadásul ő cukorbeteg, így különösen figyelnie kell a diétára. Ezt a csokit azonban még ő is eheti.

Sajtó is felfigyelt 2.


A MarieClaire májusi számának ez+az rovatában ajánlja az olvasóinak!

A sajtó is felfigyelt 1.


Zoltán Erika a Xocai csokival fogyókúrázik!

2009. április 26., vasárnap

2009. április 25., szombat

Az étcsoki egészséges?

Az étcsokik sem menekülnek meg attól, hogy a fogyaszthatóság kedvéért a gyártók zsírt és finomított cukrot tegyenek a masszába. Mindkét alapanyag káros a szívre és az érrendszerre. Ha túl sok cukrot és zsírt fogyasztunk, vagyis ha túl sokat eszünk azokból az étcsokikból, melyeket ezekkel az alapanyagokkal turbóztak fel, nem csak hogy ál-étcsokoládét majszolunk, annak tudatában, hogy egészséges édességet eszünk, de még szervezetünket is megterheljük, hiszen a cukor és a zsiradékok elősegítik a magas vérnyomás kialakulását és sokkal fáradékonyabbak is leszünk.
Olyan csokoládét válasszunk, amelyben magas a természetes kakaópor tartalom és minimális a cukor és zsiradék tartalom, akkor biztosak lehetünk benne, hogy olyan édességet fogyaszthatunk, amiben még a flavonoidok is megtalálhatók.

A sport szelet összetevői

Kíváncsi lettem, hogy a" mindennapi" csokink miből készül, nagyítót ragadtam és kiböngésztem az apróbetűst:

A sport szelet összetevői: cukor, növényi zsír, kakaómassza, glükóz szirup, zsírszegény kakópor (6%), sovány tejpor, tejsavópor, nedvesítőszer (?) (szorbit szirup), kakaóvaj, emulgeáló szerek (szójalecitin, E476), stabilizátor (invertáz), aromák, tartósítószer (szorbinsav)

A szorbit enyhén vízoldható, hővel és savval szemben stabil. Mivel a levegőből megköti a vizet, gátolja az élelmiszer kiszáradását. Ezen kívül a szorbitot használják különféle termékek puhán tartásához is. A nyelven enyhén hűsítő érzetet kelt. Cukorhelyettesítőként nem idéz elő fogszuvasodást. A szorbitot enzimek segítségével glükózból állítják elő. Genetikailag módosított anyagok alkalmazása is lehetséges.

A szorbinsav (E200) egy a természetben is megtalálható szerves vegyület, melyet élelmiszerekben tartósítószerként használnak. Először a madárberkenyéből (Sorbus aucuparia) sikerült izolálni, nevét is innen kapta. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Acidum sorbicum néven hivatalos.


A szójalecitin a szója feldolgozásának az egyik mellékterméke, amely folyadék vagy granulátum formájában kapható. Különböző ételek elkészítéséhez, salátákra vagy levesekre szórva, illetve önmagában, a táplálkozásunk kiegészítőjeként is fogyasztható. Ma már tudományos bizonyítékok is vannak arra, hogy idősek és fiatalok hogyan kerülhetik el a magas koleszterin problémáját. A szójamag egyik összetevője, a lecitin ugyanis képes lebontani a zsírtesteket (például a koleszterint), s így megakadályozza az erek falán való lerakódásukat.

A poliglicerin-poliricinoleát (más néven PGPR vagy E476) egy a ricinusból előállított emulgeálószer, mely csökkenti a csokoládé, és hasonló bevonatok viszkozitását. Lipofil, azaz zsírokban igen jól, vízben kevéssé olódik. Lecsökkenti a kakaó, a cukor és a tej molekulái között fellépő súrlódási együtthatót, ezért folyékony állapotban jóval krémesebb elegyet alkotnak. Glicerintartalma miatt az állati eredet sem zárható ki. Az állati eredetről kizárólag a gyártó adhat felvilágosítást, ugyanis ezek a növényi és állati eredetű zsírsavak kémiailag tökéletesen megegyeznek.


Invertáz a répacukrot szőlő- és gyümölcscukorrá alakító enzim (erjesztő).

Az élelmiszeriparban az invertázt arra használják, hogy az édességeket ill. tölteléküket puhán tartsák vagy folyékonnyá tegyék. Az enzim gondoskodik a cukor különböző mértékben erős invertálásáról, és így gátolja a nemkívánatos cukorkristályok képződését. Mivel az invertcukor magához vonzza a levegő nedvességtartalmát, az élelmiszerek nem száradnak ki.

Mi az az acai bogyó?

A Wikipedia szerint:

Az Acai vagy Açaí (ejtsd ászáí) az amazonasi őserdőkben előforduló pálmafajta. Bogyó terméséről híres, mely bolygónk tökéletes gyümölcsének is nevezhető, mivel nagyon gazdag tápanyagokban, mint az aminosavak, létfontosságú zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek. A gyümölcsök közül növényi tápanyag összetételben a legjobb antioxidáns.

Az Egyesült Államokban anyagcsere-fokozóként, fogyasztószerként és erőnövelőként használják az acait, melyet a brazil esőerdőkben az akár 20 méter magasra is megnövő acaipálmákról szednek. Maga a gyümölcs akkora, mint egy nagyobbfajta áfonyaszem, ám csak a legkülső rétegek ehetőek. Dr. Talcott és férje, Dr. Steve Talcott 2001 óta kutatják az acai antioxidáns- és tápanyagtartalmát, első közleményük 2004-ben jelent meg. Későbbi kutatásuk igazolta az acai hatását a daganatos sejtek ellen is. A C-vitaminhoz hasonlóan azonban ezekből sem képes tárolni a szervezet....

Miről van szó?

Csokiról!!!
Na, ez már nem lehet rossz, mert szeretem.

A másik, ami megütötte a fülemet, hogy egészséges, antioxidánsokban, vasban gazdag.
Mi az az antioxidáns? Kell az nekem? Eddig is kellett volna? Oxidálódok? Keveregnek bennem a szabadgyökök? Aztán ha nem kötöm le őket, akkor nagy a veszélye, hogy rákos leszek?

Ezek a kérdések merültek fel első körben.

Először figyelmesen meghallgattam, hogy a dagi nő Amerikában miért szeretett volna olyan csokit, amit ő cukorbetegként is ehet. Élt-halt a csokiért, de nem ehetett, elkezdett hát kísérletezni.

Végülis kifejlesztette a hidegen sajtolt, 70% kakaóból és 30% acai bogyóból készített csokoládét, ami serkenti a hasnyálmirigy inzulintermelését. Kakaóbabnak lefejtette a héját (mert abban van a koffein) és azért sajtolta hidegen, hogy az összes vitamin és ásványi anyag benne maradjon.

Mi az az acai bogyó?

A kezdetek....

Alig találtuk meg a lakást és ráadásul az 5-ös számból kettő volt, a Lalival mentünk, de már mások is tanácstalankodtak a környéken.
Aztán az egyik ismeretlen telefonált és erre kijött valaki az egyik házból és integetett, hogy oda kell menni.
Fölmentünk, fiatal emberek üdvözöltek bennünket, leültünk és vártuk az előadást.
Hosszas készülődés és futkosás után előkerült Attila, aztán belekezdett.
Jó volt a benyomásom, nem handabandázott, hanem tényeket közölt, a stílusa sem tipikus kilúgozott mlm-es volt, hanem inkább tárgyilagos.
Kóstoló következett, kis morzsányi darabokat kínálgattak, finom volt.
Hamar elmondta a lényeget, egy-két fontoskodó kérdés után eljöttünk.
Útközben mondtam Lalinak, hogy ezt csinálni kellene, mert finom és egészséges a csoki, szimpatikus, hiteles az ember, csapjunk bele a lecsóba.
Lali egyetértett, de voltak fenntartásai az ára miatt.