2009. július 30., csütörtök

Állítások a Csokiról

Az étcsokoládé kakaó tartalma legalább 43%-os, még ideálisabb ha 55-75 % közötti, a keserű csokoládék kakaó tartalma olykor még magasabb 85-90%. Minél magasabb a kakaó tartalom, annál minőségibb csokoládéról beszélünk.

Az édes íz szeretete velünk született tulajdonság. A magyar lakosság 77%-a az íze miatt emeli szájához közel a csokoládét. Az esetek harmadában ezt hetente több alkalommal teszik meg a csoki rajongói.

Kiegyensúlyozott táplálkozásunk érdekében a csokoládét ne az étkezések helyett, hanem azt követően desszertként fogyasszuk el azért, hogy annak kedvező élettani hatásai érvényesüljenek. -így hangzik Győrki Niké dietetikus intelme.

Íme egy csokorra való a csokoládé ránk gyakorolt hatásaiból.

A csokoládé előnyös hatásait csak akkor tudjuk kiaknázni, ha jó minőségű csokit vásárolunk, minél magasabb kakaótartalommal. Ennek az elvárásnak leginkább az étcsoki felel meg, azért is mert a tej gátolja a flavonoidok felszívódását.

A csokoládé gyorsan és jól felszívódó szénhidrátot tartalmaz, ezért azonnali energiaforrást jelent sportolóknak, az agyműködést is kedvezően befolyásolja, nő a szellemi teljesítőképesség, csökken a felejtés mértéke,ajánlatos lehet tanulás, vagy vizsga alkalmával.

A csokoládé a szénhidráton kívül nagy mennyiségű zsiradékot is tartalmaz. Kis térfogatba nagy energia tömörül.. Szélsőséges élethelyzetben akár életmentő lehet.

A csokoládét afrodiziákumként (szerelmi serkentő) is számon tartják, bár a legújabb kutatások kimutatták, hogy ehhez olyan mennyiségű csokit kellene elfogyasztani, ami lehetetlen (kb. 4000 szelet).





2009. július 10., péntek

Még egyszer az ízekről


Ki ne hallott volna már a kiegyensúlyzott étrendről? A táplálék összetevők (fehérje, zsírok, szénhidrátok stb...) optimális arányát értjük alatta, amit étkezéseink során elfogyasztunk.

Étrendünk lehet kiegyensúlyzott egy fontos minőségi tényező, az ízek szerinti megközelítésben is. Az orvosi élettan 4 alap ízt különböztet meg, édes, sós, savanyú, keserű. Ezek érzékelése a nyelv meghatározott területeihez kötődik, jól körülhatárolt hely a nyelvünkön, ahol intenzíven érezhetjük. Az ájurvéda az alap ízeken túl számon tartja még a csípős, és fanyar ízeket.

Táplálkozásunk íz hatás szerint akkor optimális, ha egy étkezésen belül mind a hat ízt élvezhetjük. Ha ezt nem sikerülne elérnünk, akkor arra kell törekednünk, hogy a nap folyamán meglegyen ez az élményünk.
A négy alap íz mindenki számára ismerős.Minden fűszeres és pikáns étel csípős, ami pedig összehúzza a szánkat az a fanyar íz, mint ahogyan azt egy gránátalma, más almafajta, körteféle elfogyasztása alkalmával tapasztalatunk.

Az ízek érzékelése is hozzásegít bennünket ahhoz, hogy örömünket leljük az étkezésben.
Szervezetünk 1:200 arányban képes az édes íz feldolgozására, 1:400 arányban a sós ízére, 2:130 000 arányban a savanyúéra, 1:2millió arányban a keserűére. Ezt a nagyfokú érzékenységet azért fejlesztette ki bennünk a természet, hogy lehetővé tegye azt, hogy az étel közvetlenül szóljon hozzánk, közvetlenül érzékelhessük, amit a természet mondani akar nekünk a szükségleteinkről.

Azok az emberek, akik túl sokat esznek magasabb ízlelési inger küszöbbel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy kevésbé érzékelik az ízek közötti különbségeket, mint azok, akik nem esznek túl sokat.

Az ízek hatással vannak az anyagcserénk ütemére, 25 százalékig módosítható a különféle fűszerek alkalmazásával. Ha étrendünk kiegyensúlyozódik a hat íz között, nagyon hatékonyan kielégíti az étel utáni vágyunkat, még akkor is, ha ezeket lelki okok módosítanák. Az étel nemcsak a szervezetünkre van hatással, hanem a lelki állapotunkra is, a teljes szellem-test rendszerünkre, az ízek közvetlenül hatnak az érzelmeinkre.
Gondoljunk a nyelvi kifejezésekre, szó fordulatokra! Édes szerelem, édes kisgyerek, édes emlék, édes élet, édesanya. De lehet ez az édesség émelyítő, rögeszmévé és fukarsággá is válhat egyensúly megbomlása esetén. A savanyú íz túlsúlya haragot és irigységet generálhat - savanyú a szőlő - míg normál mennyiségben jó kedvet okoz. A megfelelő mennyiségű keserű íz megfeszített éberséget eredményez, mértéktelen jelenléte életuntságot idéz elő. A bánat, ami teljesen örömtelenné teszi az életünket, keserű. Ily módon a hat íz leírható nemcsak a fizikai érzetek alapján, hanem érzelmi szinten jelentkező érzés többletet is érzékeltettünk velük.

Kísérletezzünk az ízekkel, ám ne váljunk az ízipar manipulációjának áldozataivá. Könnyen előfordul, hogy ízlelőbimbóink elfáradnak, nem teljesen éberek és befogadóképesek. Vigyázzunk rájuk! Ilyenkor reggelente öblögessünk egy evőkanálnyi meleg szezámolajjal, majd meleg vízzel. A szezámolajnak megvan az a tulajdonsága, hogy élénkíti és érzékenyebbé teszi az ízlelőbimbóinkat, így alkalmassá válnak az árnyalatnyi íz különbségek felismerésére is.

Az összes íz közül az édesre vágyunk leginkább, az édes íz a legmegnyugtatóbb hatású, elégedettséget vált ki bennünk.

Érjük el ezt a hatást a Xocai csokoládé fogyasztásával!

Öszefoglalva

A századok során a csokoládé visszatért a kezdetekhez. Jelenleg a modern világ úgy tekint a csokoládéra, mint egy ízletes, de lényegében egészségtelen élvezetre, amit kizárólag alkalmilag fogyasztunk. De az egészségtudatos fogyasztók már elkezdtek érdeklődni az étcsokoládé iránt, ami mentes azoktól az egészségtelen összetevőktől, amiket jellemzően az édességekhez társítanak, míg egészségügyi szempontból számos előnye van.

A tudósok most fedezik fel újra, amit a közép-amerikai Indiánok évszázadokkal ezelőtt tudtak: a csokoládé nagyon egészséges is tud lenni az embernek. Közel két évezred óta termesztik, de csak az utóbbi öt évben kezdték a tudósok végül is felfedezni a pozitív egészségügyi hatásait(szív és érrendszer, cukorbetegség, gyulladásos betegségek) a kakaónak. A kutatások még csak most kezdődtek el, viszont különösen ígéretesek a növényi tápanyagok, a polifenolok és a flavonoidok területén.

Mindamellett nem minden csokoládé készül ugyanúgy. A legtöbbféle cukorka és csokoládé, amik az élelmiszerboltokban kaphatók, azok nem azok, amiket Ön keres. Ezek jellegzetesen magas fehércukor tartalmúak, tej zsíradékban gazdagok, flavonoidokban szegények, hidrogénezett olajtartalmúak, amik helyettesítik a valóban egészséges tápanyagokat, amiket a kakaó eredetileg tartalmaz.

Fontos emlékeztetni magunkat, hogy a csokoládét maga a csokoládé teszi egészségessé - ami a tiszta kakaó, ami a kakaóbabból származik, a kakaófáról. A tanulmányok megerősítik, hogy azok a csokoládékészítmények tartalmazzák a legtöbb polifenolt és procianidot, amik legalább 70%-ban tiszta kakaóport tartalmaznak, minél magasabb a kakaótartalma egy csokoládénak, annál egészségesebb.

A legtöbb csokoládéból készült édesség átesik egy "duching" nevezetű eljáráson, ami semlegesíti a csokoládé savanyú ízét és megváltoztatja a színét és alkalizálják a kakaóbabot, mielőtt pörkölik. Az alkalizálás eltávolítja a kakaó természetes polifenoljainak nagy részét. A másik általánosan elterjedt eljárás, ami a kakaó természetes egészséges hatóanyagait rombolja, az a pörkölés: amikor a kakaót 100 Fahrenheit (37Celsius) fölé hevítik, az antioxidáns összetevői megsemmisülnek.

Szóval, ha olyan csokoládét keresünk, ami egészséges, akkor olyan fekete csokoládét (Xocai) válasszunk, amely a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
- Alkalizálatlan- Hidegen préselt kakaóból készül, pörkölés helyett- Min 70% kakaót tartalmaz- Kakaóvajat tartalmaz tejzsír vagy hidrogénkezelt olajok helyett- Nem tartalmaz finomított cukrot- Nem tartalmaz koleszterint

2009. július 6., hétfő

Xocai csoki a Sláger rádióban!

A Xocai csokoládékról beszéltek a szombati Életmód műsorban!:-) Remélem sokan közületek hallottátok a műsort. ha nem, itt olvashattok róla:

http://www.slagerradio.hu/index.php?lapid=80725